KONST / Konst, övrigt, Tryck m.m. / Tavla 7336581
*
nr 733 6581
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Tavla, Erik Jerken (1898-1947), Man, 1940, motivets mått: 56 x 45
Kondition: sk glas
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utgick
Sista tid för bud online:
måndag 9 januari 2012
kl 17:05:42
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken konst man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tavla
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:53
-
5016 Väggrelief
Paul Sevehon. Signerad, daterad 1973, blandteknik,..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:38
*
Erik Jerken
Kondition: sk glas
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
nr 733 6581
Erik Jerken
(1898-1947), Sverige
Tavla, Erik Jerken (1898-1947), Man, 1940, motivets mått: 56 x 45
Kondition: sk glas
Erik Jerken, född 1898 i Stockholm, död 1947, svensk målare.
Utgick |
|
Sista tid för bud online: |
måndag 9 januari 2012 |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: erik jerken konst man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige tavla
-
5064 Relieftavla / ..
Vincent Oreilly, aluminium, ej signerad, oramad, 1..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:53 -
5016 Väggrelief
Paul Sevehon. Signerad, daterad 1973, blandteknik,..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:38